VI WYSTAWA – Wojciech Miatkowski / fotografia

Maciag-Marek

 

Tym razem fotografia autora ze środowiska fotografików jeleniogórskich.

Z A P R A S Z A M Y !!!

„Pejzaż metafizyczny”

Fotografia jest dzisiaj wszechobecna. Decyduje o tym przede wszystkim łatwość pozyskiwania obrazu fotograficznego. A jednak to nieprawda. Niektóre fotografie wydają się zadawać kłam temu, na pozór oczywistemu, stwierdzeniu.
Są to fotografie, które powstając w określonym miejscu i czasie, tworząc rodzaj „krzywego zwierciadła” (w szlachetnym tego słowa rozumieniu) i odbijając fragmenty rzeczywistości, przedłużają im egzystencję zgodnie z wyobraźnią, wrażliwością i refleksją ich autora. To on nadaje swoim, powstałym w ten sposób, obrazom charakter autonomiczny, każąc im niejako żyć własnym życiem.
Takie właśnie wydają się być fotografie Wojtka Miatkowskiego. Jakby istniały w nich dwie odrębne rzeczywistości, które spajają obrazy. Rzeczywistość rejestrowana i rzeczywistość wyimaginowana. Proste i skomplikowane zarazem. Proste, bo trudno się oprzeć ich estetyczności i pięknu, które autor nadaje im za pomocą wyczucia formy i umiejętności porządkowania elementów rzeczywistości za pomocą celownika swojej kamery. Skomplikowane zaś, bo każą się zastanawiać nad fantasmagorią plątaniny jasnych i ciemnych plam wydobywanych jakby w poszukiwaniu czegoś więcej niż tylko geometrycznego porządku, regulującego wygląd prostokąta papieru fotograficznego.

Matkowski_Wojtek

Wojtek Miatkowski za sprawą jakiejś jemu tylko znanej prawdy wydaje się prezentować nam swoisty mikrokosmos miejsc, odrywając obraz od ich potoczności, która towarzyszy widzeniu każdego z nas. Miejsc szczególnych, tętniących swoją własną energią odbieraną przez człowieka, który jest w stanie zapisać ją na materiale światłoczułym.
Sądzę, że Wojtek Miatkowski traktuje swoją fotografię jako próbę nieco mistycznego doświadczenia, którym pragnie podzielić się z odbiorcą, aby je zobiektywizować. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że fotografia traktowana w ten sposób jest sztuką fotografii.
Wojciech Zawadzki

FOTORELACJA z wydarzenia

Gratulujemy p. Markowi Kosińskiemu
– wylosowania jednej z prezentowanych prac.

foto: Dariusz Goetze, Norbert Wawrzyniak

foto:  Krzysztof Żarkowski

LOSOWANIE
Podczas wernisażu Anny Klosa-Rozwadowskiej dokonaliśmy przekazania wylosowanej wcześniej pracy – fotografii przez autora Wojtka Miatkowskiego panu  Markowi Kosińskiemu. GRATULUJEMY !!!

12733602_943040735748995_5067414241323904511_n

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s